تصفیه هوا با سه گیاه آپارتمانی

تصفیه هوا با گیاهان آپارتمانی -هواجو

بسیاری از ما در خانه یا محل کار خود، گل و گیاه داریم. اما آیا می­‌توان از آنها برای تصفیه هوا نیز استفاده کرد. آیا گیاهان می­‌توانند جایگزینی برای دستگاه تصفیه هوا باشند؟ مجله تودی در مقاله­‌ای به بررسی سه گیاه آپارتمانی برای زدودن آلاینده­‌ها از هوا می­‌پردازد. این مطلب می‌پردازد.

سابینه شونبرگ (کارشناس بهبود وضعیت ساختمان‌ها و بنیانگذار سابینه نیو هاوس) می­‌گوید: «معمولا گفته می­‌شود که فضاهای دارای گل و گیاه، احساس بهتری در ما ایجاد می­‌کنند. واقعیت این است شواهدی علمی وجود دارد که درستی این مطلب را اثبات می­‌کند. اگر شما هم نگران کیفیت هوای درون خانه هستید، شاید خوب باشد بدانید که می­‌توان از برخی گیاهان ارزان­قیمت برای بهبود کیفیت هوا استفاده کرد. هوای خوب موجب افزایش سلامت و نیز افزایش بهره‌­وری می­­‌شود.»

یک پژوهش علمی در مورد کیفیت هوا در یک ساختمان واقع در محله­‌ای بسیار آلوده در دهلی نو نشان داد که زیاد بودن تعداد این گیاهان موجب افزایش قابل توجه کیفیت هوا شده است. آقای کمال میتل در یک سخنرانی تد، به جزئیات بیشتری در این باره اشاره می­‌کند.

البته مزایای این گیاهان فقط به تصفیه هوا خلاصه نمی‌­شود. این گیاهان زیبا هم هستند و می­‌توانند به عنوان جزئی از دکوراسیون منزل یا محل کار نیز حضور داشته باشند. حال بیایید با سه گیاهی که از آنها می­‌توان برای تصفیه هوا استفاده کرد بیشتر آشنا شویم.

گیاه زبان مادرشوهر

گیاه زبان مادر شوهر (mother-in-law tongue) که گاهی «گیاه ماری» نیز نامیده می­‌شود، می­‌تواند هوا را تصفیه کرده و بر خلاف سایر گیاهان که در هنگام شب دی اکسیدن کربن از خود بیرون می­‌دهند، دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل کند.

تصفیه هوا با گیاه زبان مادرشوهر

نخل پروانه

نخل پروانه (The areca palm) یک گیاه بسیار محبوب در دنیاست که مواد سمی موجود در هوا را جذب می­‌کند. این گیاه برگ­‌های خمیده و نرمی دارد و خطری برای حیوانات دست آموز خانگی نیز به شمار نمی­‌رود.

تصفیه هوا با گیاه نخل پروانه

درخت پول

درخت پول (Money tree) و با نام علمی Scindapsus aureus می­‌تواند هوایی که توسط مواد شیمیایی موجود در انواع محصولات شوینده آلوده شده را تصفیه کند. کارشناسان فنگ شویی بر این باورند که این گیاه می­‌تواند به کاهش استرس و اضطراب در ساکنان خانه کمک کند و حتی جلوی بروز بگومگو و اختلالات خواب را نیز بگیرد.

تصفیه هوا با درخت پول

جالب اینجاست که ناسا یکی از پیشگامان در زمینه پژوهش در خصوص اثرات گیاهان در کاهش آلاینده‌­ها و تصفیه هوا بود. این پژوهش­‌ها مشخص کرد که برخی گیاهان می­‌توانند هوا را از وجود برخی از اصلی­‌ترین مواد آلاینده نظیر بنزن، فورمآلدئید و تری کلرواتیلن پاک کنند.

اگر شما هم قصد دارید از گیاهان برای تصفیه هوا در محیط خانه یا محل کار خود استفاده کنید، می­‌توانید به سراغ سه گیاه بالا رفته و یا پیش از خرید گیاهی دیگر، در مورد آن اطلاعات به دست آورید.

برگرفته از مجله تودی