دستگاه تصفیه هوا برای اتاق کودک

دستگاه تصفیه هوا برای اتاق کودک

«آیا برای اتاق کودکم باید دستگاه تصفیه هوا بخرم؟» با در نظر گرفتن کیفیت پایین هوای بسیاری از شهرها و نیز استقبال از دستگاه های تصفیه هوا، این سئوالی که در ذهن بسیاری از پدر و مادرهای جوان هم ایجاد می شود. اما آیا چنین اقدامی واقعا ضروری است؟

بررسی نیاز اتاق کودک به دستگاه تصفیه هوا

مطالعات مختلف نشان داده است که هوای درون خانه دربردارنده حجم بیشتری از مواد شیمیایی خطرناک نسبت به هوای بیرون خانه است. این مواد شیمیایی از انواع محصولات تمیزکننده، مصرف دخانیات در خانه، حیوانات دست آموز خانگی و نیز برخی گازهای آلی فرار (VOCs) و گازهای ساطع شده از فرش و میلمان خانه منشا می‌گیرند.

میزان هوایی که یک کودک به ازای واحد وزن بدن در هر بار تنفس استنشاق می‌کند، ۵۰ درصد بیشتر از افراد بزرگسال است. به همین دلیل کاهش مواد شیمیایی و سمی در هوای خانه اهمیت زیادی دارد. با تمیز کردن هوای خانه، برخی مشکلات ناشی از آلودگی هوا نظیر سوزش چشم، سردرد و نیز گلودرد کاهش می‌یابد.

دستگاه تصفیه هوا ویژه اتاق کودک

برای این کار الزامی به استفاده از دستگاه تصفیه هوا نیست. در واقع با یک سری اقدامات دیگر می‌توان نیاز به چنین دستگاهی را به حداقل رساند.

برخی از مهم‌ترین اقدامات برای افزایش کیفیت هوای خانه

۱- سیگار نکشید!

۲- عدم استفاده از فروش و زیراندازهایی که گردوخاک، هاگ قارچ و آلاینده‌های درگیر را درون خود نگه می‌دارد.

۳- استفاده از مواد تمیزکننده طبیعی به جای انواع شوینده‌های مضر شیمیایی. برای نمونه برای تمیز کردن سطوح می‌توان از آبلیمو و جوش شیرین استفاده کرد.

۴- گیاهان نه تنها به خانه زیبایی می‌بخشند، بلکه می‌توانند مواد مضر را نیز از هوا جذب کنند. (در مطلبی با عنوان تصفیه هوا با سه گیاه آپارتمانی، توضیحات بیشتری در این زمینه داده شده است.)

وقتی دستگاه تصفیه هوا خطرناک می‌شود

برخی از انواع دستگاه‌های تصفیه هوا نظیر دستگاه‌های ازن‌ ساز، گاز ازن تولید می‌کنند. گاز ازن در جو زمین بسیار سودمند بوده و جلوی ورود تابش فرابنفش به زمین را می‌گیرد. اما این گاز در فضاهای بسته موجب بروز آسیب به دستگاه تنفسی می‌شود و درد قفسه سینه، سرفه، کوتاه شدن تنفس و نیز سوزش گلو را ایجاد می‌کند. این گاز همچنین موجب تشدید بیماری‌های مزمن تنفسی نظیر اسم شده و از توانایی بدن برای مقابله با عفونت‌های دستگاه تنفسی می‌کاهد. به همین دلیل بهتر است سراغ این گزینه نروید.

دستگاه تصفیه هوا مطمئن برای کودکان

دستگاه‌های تصفیه هوا دارای فیلتر هپا و یا فیلترهای مبتنی بر کربن فعال می‌توانند ذرات معلق و نیز مواد شیمیایی موجود در هوا که ممکن است به راحتی توسط کودک استنشاق شوند را به دام اندازند. همچنین باید دقت داشته باشید که دستگاه مورد نظرتان، صدای زیادی تولید نکند، زیرا بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا هنگام کارکرد صدای بلندی تولید کرده که همین موجب بر هم خوردن خواب کودک می‌شود. در مطلب «دو فناوری خطرناک تصفیه هوا: تولید یون و لامپ فرابنفش» را نیز بخوانید.

دستگاه تصفیه هوا برای کودکان: آری یا خیر!

هوای داخل خانه معمولا به خاطر وجود منابع مختلف آلاینده نظیر موادشیمیایی و یا حیوانات دست آموز خانگی، دارای آلودگی زیاد است. با این وجود، الزامی ندارد برای رفع این مشکل به سراغ دستگاه تصفیه هوا بروید. در واقع با برداشت گام‌هایی ساده به منظور کاهش میزان آلودگی، می‌توانید تا حد زیادی نیاز به چنین دستگاهی را از بین ببرید. با این وجود، اگر کودک‌تان دچار آلرژی و یا آسم باشد، نیاز به بهره‌گیری از دستگاه تصفیه هوا جدی‌تر می‌شود. البته دقت داشته باشید که این دستگاه نمی‌تواند به درمان آسم و یا آلرژی بیانجامد و فقط علایم آن را کاهش می‌دهد.

منبع: ربیت‌ایر