شاخص CADR چیست؟

شاخص CADR برای ارزیابی کیفیت عملکرد دستگاه تصفیه هوا

نرخ تحویل هوای پاک (Clean Air Delivery Rate) که به صورت خلاصه CADR نامیده می‌شود، یک شاخص عملکردی است که توسط انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایالات متحده (AHAM) طراحی شده است. این معیار به مشتریان کمک می‌کند بتوانند میزان اثربخشی دستگاه تصفیه هوا را مورد ارزیابی قرار دهند.

بسیاری از مشتریان در هنگام بررسی برای خرید دستگاه تصفیه هوا با انبوهی از عبارت‌های نامانوس و جدید نظیر «نرخ بالای انتقال هوا» و یا «فیلترهای با کارایی بالا» روبرو می‌شوند. هدف انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایالات متحده از طراحی معیار CADR از بین بردن همین سردرگمی مشتریان برای ارزیابی کیفیت عملکرد دستگاه های تصفیه هوا بوده است.

 

بیشتر در مورد معیار CADR بدانیم

این معیار برای کمک به خریداران دستگاه‌های تصفیه هوا برای شناسایی سریع دستگاه‌هایی که عملکرد بهتری نسبت به بقیه دارند طراحی شده است. این معیار میزان هوایی ورودی یک دستگاه تصفیه هوا را اندازه گیری کرده و سپس میزان آلاینده‌هایی که دستگاه به طور کامل جذب کرده را می‌سنجد. اگر یک دستگاه بتواند ذراتی با قطری مشخص را از هوای ورودی حذف کند، حائز شرایط برای دریافت تائیدیه مربوطه خواهد بود.

تائیدیه CADR برای دستگاه تصفیه هوا
تائیدیه CADR برای دستگاه تصفیه هوا

البته ساختار فیلتر موجود در دستگاه تصفیه هوا یکسان نبوده و به کاربردهای مورد نظر و نیز فرآیند تولید دستگاه وابسته است. به همین دلیل، معیار CADR در سه سطح مختلف فیلتراسیون یعنی «دود»، «گردوغبار» و نیز «گرده گل» مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقادیر مربوط به این سه دسته به شرح زیر است:

دود – ۱۰ تا ۴۵۰ CADR

گردوغبار- ۱۰ تا ۴۰۰ CADR

گرده گل- ۲۵ تا ۴۵۰ CADR

مقدار عددی CADR نشانگر مجموع حجم گاز تصفیه شده توسط دستگاه (بر حسب فوت مربع در دقیقه) است. گفتنی است بسیاری از نهادهای تخصصی دولتی در ایالات متحده این معیار را پذیرفته‌اند.

یک نمونه تائیدیه CADR برای دستگاه تصفیه هوا
یک نمونه تائیدیه CADR برای دستگاه تصفیه هوا

انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایالات متحده (AHAM) سازمانی است که برای حمایت از تولیدکنندگان لوازم خانگی که قصد فروش محصولات خود در خاک این کشور را دارند شکل گرفته است. گفتنی است این انجمن تاکنون معیارهای دیگری را نیز طراحی کرده است که مورد قبول موسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI) نیز قرار گرفته است.

دستگاه‌های تصفیه هوا چگونه تائیدیه معیار CADR را به دست می‌آورند؟

تولیدکنندگان دستگاه تصفیه هوا می‌توانند به صورت داوطلبانه برای دریافت تائیدیه CADR اقدام کنند. برای این کار کافی است به این وب‌سایت مراجعه کنند. در حال حاضر، اخذ این مجوز اجباری نیست. با این وجود بهتر است پیش از خرید، به این تائیدیه توجه کنید.

پس از اینکه محصولی برای تست پذیرفته شد، کارشناسان با استفاد از استاندارد ملی AC-1 دستگاه مذکور را بررسی می‌کنند. استاندارد مذکور که «شیوه اندازه‌گیری عملکرد دستگاه‌های برقی تصفیه هوای خانگی» نیز نامیده می‌شود، از سوی موسسه ملی استاندارد آمریکا طراحی شده است.

در یک اتاق با حجم ۱۰۰۸ فوت مربع (ابعاد ۱۱ در ۱۱ در ۸ یارد) عملکرد دستگاه بررسی می‌شود. مقداری دود و گردوغبار وارد فضای اتاق شده و سپس دستگاه روشن شده و ۲۰ دقیقه به صورت پیوسته کار می‌کند. در گام بعدی، کارشناسان به بررسی میزان آلاینده‌های باقیمانده در اتاق می‌پردازند. برای بررسی عملکرد دستگاه در جذب گرده گل نیز همین کار به مدت ۱۰ دقیقه به انجام می‌رسد.

 

محدودیت‌های CADR

با وجود اینکه CADR کاربردهای زیادی دارد، اما نمی‌تواند معیاری جامع برای خریداران دستگاه‌های تصفیه هوا باشد. یکی از اصلی‌ترین محدودیت‌ها این است که این معیار نمی‌تواند میزان کارایی دستگاه در فیلتر انواع گاز، بوهای نامطبوع و نیز آلاینده‌های میکروبی را نشان دهد. همچنین مواردی نظیر صدای دستگاه و نیز میزان گاز ازن تولیدی نیز از دیگر مواردی است که در معیار CADR جایی ندارند.

گفتنی است معمولا از فیلتر هپا برای جذب انواع مواد آلی فرّار (VOCs)، بوهای نامطبوع و نیز گازها استفاده می‌شود. به همین دلیل جای معیاری برای ارزیابی میزان کارایی دستگاه تصفیه هوا در از بین بردن این موارد کاملا خالی است.

بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا نمی‌توانند گاز ازن را به خوبی جذب کنند. گفتنی است، دستگاه یون‌ساز در فرآیند عملکرد خود، گاز ازن هم تولید می‌کنند. اگر قصد خرید چنین دستگاهی را داشتید دقت داشته باشید که اتاق مورد نظرتان باید دارای تهویه مناسب بوده و حداقل مساحت آن نیز ۲۰۰ فوت مربع باشد.

سروصدای ناشی از دستگاه تصفیه هوا نیز یکی از مشکلات مربوط به این تجهیزات است. در این میان، اگر قصد استفاده از این دستگاه‌ها در اتاق خواب را داشته باشید، این مساله جدی‌تر می‌شود. متاسفانه راه حل قطعی برای رهایی از این سروصدا وجود ندارد. به همین دلیل، شاید تنها راه موجود این باشد که اطلاعات مربوط به دستگاه تصفیه هوا را به دقت مطالعه کنید. برخی سازندگان این دستگاه‌ها، میزان صدای تولیدی توسط محصول‌شان را در قالب واحد دسی بل (db) ذکر می‌کنند.

اهمیت سرویس به موقع دستگاه تصفیه هوا

یکی دیگر از مواردی که باید مد نظر قرار دارد، اهمیت سرویس به موقع دستگاه و تعویض فیلتر آن به شکلی پیوسته است. فیلترهای دستگاه تصفیه هوا به مرور زمان اشباع می‌شوند و در نتیجه کارایی آنها برای جذب مواد آلاینده کاهش می‌یابد. با وجود اینکه شرکت‌های تولیدکننده دستگاه تصفیه هوا معمولا توصیه‌هایی به خریدارن برای تعویض فیلتر ارائه میدهند، بسیاری از کاربران توجهی جدی به این مساله نکرده و تا جایی که دستگاه جان دارد، از آن کار می‌کشند! نتیجه این می‌شود که دستگاه نتواند هوا را به خوبی تصفیه کند.

منبع