ایرثینگ ویو: ارزیابی سریع میزان گاز رادون در هوای خانه

ایرثینگ ویو برای ارزیابی حجم گاز رادون در خانه

گاز رادون یکی از خطرناک‌ترین عناصر شیمیایی است و عاملی مهم در ابتلای افراد به سرطان ریه و مشکلات دیگر ریوی به شمار می‌رود. گاز رادون در هوای همه خانه‌ها وجود دارد که البته میزان آن به موقعیت جغرافیایی، فصل، آب و هوا و نیز چندین عامل دیگر بستگی دارد.

شناسایی مقدار گاز رادون موجود در یک فضای بسته کار دشواری است و برای این کار معمولا باید از کیت‌های ویژه نمونه برداری استفاده کرد و البته پس از ارسال آن به آزمایشگاه، باید چند روزی منتظر نتیجه آن بود. به همین دلیل، تا همین اواخر امکان پایش پیوسته میزان این گاز برای کاربران معمولی نظیر خانواده‌ها وجود نداشت و یا بیش از اندازه پرهزینه بود.

در این میان، یک شرکت نوآور به نام ایرثینگ (Airthing) به تازگی از محصولی جدید رونمایی کرده که می‌تواند میزان گاز رادون موجود در یک فضای بسته را به صورت آنی از طریق گوشی هوشمند اعلام کند. این  گجت جدید ایرثینگ ویو (Airthing Wave) نام دارد.

اپلیکیشن و سنسور ایرثینگ ویو برای شناسایی گاز رادون در هوای خانه

برای استفاده از ایرثینگ ویو، ابتدا باید اپلیکیشن ویژه آن را بر روی گوشی هوشمند نصب کرد. ایرثینگ ویو یک حسگر کوچک دارد که  از هوای فضای مورد نظر نمونه گیری کرده و مقدار رادون مورد نظر در آن را به صورت آنی از طریق نرم افزار گوشی به اطلاع کاربر می‌رساند. این اپلیکیشن ضمن نشان دادن ارقام دقیق مربوط به میزان گاز رادون موجود، پایین‌تر یا بالاتر بودن آن از حدمجاز را نیز از طریق رنگ به کاربر اعلام می‌کند. امکان مقایسه میزان گاز رادون در بازه‌های زمانی مختلف از دیگر کاربردهای این اپلیکیشن است.

البته ایرثینگ ویو کاربردهای دیگری نیز دارد که برای نمونه می‌توان به اعلام میزان رطوبت و نیز دمای های محیط اشاره کرد. مصرف انرژی این دستگاه بسیار پایین است و یک جفت باتری قلمی می‌تواند انرژی مورد نیاز آن برای دو سال استفاده پیوسته را تامین کند.

منبع: ونچر‌بیت