ایری باکس، دستگاه تصفیه هوا بدون نیاز به برق

ایری-باکس-برای-تصفیه-هوا-بدون-برق

همه دستگاه­‌های تصفیه هوا برای کارکرد نیاز به جریان برق دارند، اما یک تیم نوآور آلمانی به تازگی موفق به طراحی دستگاهی به نام ایری باکس (Airy Box) شده که می­‌تواند بدون جریان الکتریکی و با استفاده از یک ویژگی زیستی گیاهان، هوای فضای بسته‌ای نظیر خانه یا دفتر کار را تصفیه کند.

پژوهش‌­های علمی مختلف نشان داده­‌اند که گیاهان می­‌توانند کیفیت هوای فضاهای بسته را افزایش دهند. اساس طراحی ایری باکس نیز بر همین اصل استوار است. این گجت در اصل ترکیبی از یک گلدان و نیز سامانه تصفیه هوا به شمار می­‌رود. ایری باکس که به صورت یک جعبه با طول تقریبی ۵۰ سانتیمتر است، می­‌تواند دو یا سه گیاه را در خود نگاه دارد. این دستگاه با استفاده از اثر دودکشی (chimney effect) هوای آلوده را به زیر گلدان کشیده و با استفاده از بخش زیرین خود، ذرات آلاینده با قطر زیادتر را فیلتر می­‌کند. بر اساس اعلام تیم سازنده، ریشه یک گیاه بهتر از برگ­‌هایش می‌­تواند مواد آلاینده موجود در هوا را جذب کند.

ایری باکس، دستگاه تصفیه هوا بدون برق

پژوهشی علمی نشان داده است که کیفیت هوا در فضای بسته نظیر داخل خانه گاهی حتی از کیفیت هوای فضاهای سرباز نیز بدتر است.

تیم آلمانی طراح ایری باکس اعلام کرده که ساختار این دستگاه به گونه­‌ای است که گیاهان موجود در آن تا ۸ برابر بهتر از گیاهان موجود در گلدان­‌های معمولی قادر به جذب ذرات آلاینده موجود در هوا هستند. گفتنی است برخی مطالعات صورت گرفته در ناسا نیز این ادعای سازندگان ایری باکس را تائید می­‌کند. در واقع به نظر می­‌رسد که عملکرد ریشه یک گیاه در جذب انواع مواد آلی فرار (VOC) به مراتب بهتر از سایر بخش­‌های گیاه است. به همین دلیل بهتر است ریشه گیاهان آپارتمانی تا حد زیادی با هوا در ارتباط باشد تا بهتر بتوان از آن برای تصفیه هوا استفاده کرد.

گلدان تصفیه هوای ایری باکس

گفتنی است تولید ایری باکس از سال ۲۰۱۶ آغاز شده و هم اکنون این محصول در سایت آمازون با قیمتی حدود ۵۵ دلار به فروش می­‌رسد. همچنین مدل بزرگ­‌تر این دستگاه نیز در وب­‌سایت تامین مالی جمعی ایندیگوگو با قیمت ۷۹ دلار عرضه شده است.

منبع: دیجیتال­‌ترند