سامانه تصفیه هوا با قابلیت کُشتن باکتری‌ها: دستاورد دانشمندان هنگ‌کنگی

امانه تصفیه هوا با قابلیت کُشتن باکتری‌ها

تیمی از پژوهشگران هنگ‌کنگی به تازگی موفق به طراحی سامانه‌ای برای تصفیه هوا شدند که می‌تواند تا ۹۹/۹۹ درصد از انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد.

فیلترهای معمولی فقط می‌توانند انواع باکتری را به دام بیاندازند. مشکل اینجاست که این شیوه سبب از بین رفتن میکروب‌ها نمی‌شود و حتی ممکن است این میکروب‌های به دام افتاده به شکلی از فیلتر خارج شده و دوباره به محیط بازگردند.

اما در این فناوری جدید که توسط محققان در دانشگاه علوم و تحقیقات هنگ‌کنگ طراحی شده، نه تنها باکتری‌های به دام افتاده از بین می‌روند، بلکه از هر نوع رشد میکروارگانیزم‌ها نیز جلوگیری می‌شود. انواع میکروب‌های جذب شده در این سامانه، بر روی لایه درونی دستگاه قرار می‌گیرند. استفاده از ماده‌ای ویژه برای ساخت این لایه سبب می‌شود که باکتری‌های قرار گرفته بر روی آن نتوانند به رشد و نمو خود ادامه دهند. گفتنی است بر خلاف فیلترهای معمولی که معمولا تا ۶ ماه کارکرد دارند، این لایه می‌تواند تا دو سال نیز بدون مشکل به فعالیت خود ادامه دهد.

امانه تصفیه هوا با قابلیت کُشتن باکتری‌ها

سامانه جدید می‌تواند در مراکز بهداشتی و درمانی و نیز خانه‌هایی که در آن افراد دارای مشکلات تنفسی حضور دارند بیشترین کاربرد را به همراه داشته باشد. این تیم پژوهشی امیدوار است که برخی از گروه‌های آسیب‌پذیر نظیر سالمندان، کودکان و نیز بیماران دارای مشکلات مزمن بتوانند از مزایای این سامانه جدی تصفیه هوا بهره‌مند شوند.

گفتنی است این سامانه قرار است به زودی در یکی از بیمارستان‌های هنگ‌کنگ به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع