نوآوری استارتاپ هندی: تصفیه هوا با پنکه سقفی

تصفیه هوا با پنکه: دستگاه لیلی

یک شرکت نوآور هندی موفق به طراحی سازوکاری برای استفاده از پنکه‌های سقفی معمولی به جای دستگاه تصفیه هوای خانگی شد. این دستگاه به مراتب کم‌هزینه‌تر از سایر دستگاه‌های تصفیه هوا موجود در بازار است.

هوای ناپاک، جیب خالی!

بسیاری از شهرهای بزرگ در هند، گرفتار آلودگی هوا هستند. آلودگی هوا به جز خسارت‌های اقتصادی، به سلامت شهروندان نیز آسیب می‌رساند. مشکل اینجاست که بسیاری از خانواده‌های هندی از توانایی مالی برای خرید دستگاه تصفیه هوا برخوردار نیستند. همین مساله یک استارتاپ هندی را به فکر بهره‌گیری از یکی از تجهیزاتی که تقریبا در خانه هر خانواده هندی پیدا می‌شود انداخت. این وسیله چیزی نبود جز پنکه سقفی!

تصفیه هوا با پنکه سقفی

این شرکت نوآور مستقر در کلکته هند، مجموعه‌ای از تجهیزات را طراحی کرده که با نصب آنها زیر پنکه سقفی می‌توان از آن به عنوان دستگاه تصفیه هوا استفاده کرد. این دستگاه که لیلی (Lily) نام دارد دارای دو بخش اصلی است. بخش اول یک پوشش پارچه‌ای است که در اطراف و زیر پره‌های پنکه سقفی قرار می‌گیرد و بخش دوم نیز لوله‌هایی است که هوا به درون آنها به جریان افتاده و تصفیه می‌شود.

دستگاه تصفیه هوای کم هزینه هندی

معمولا پرهزینه‌ترین بخش هر دستگاه تصفیه هوا، موتور موجود در آن است. بر اساس اعلام این تیم نوآور، دستگاه تصفیه هوا لیلی به خاطر بهره‌گیری از پنکه سقفی تقریبا ۵ برابر ارزان‌تر از کم‌هزینه‌ترین دستگاه موجود در بازار است. این دستگاه قابل شستشو بوده و برای بسیاری از ساکنان هند، گزینه‌ای مقرون به صرفه به شمار می‌رود.

منبع: تک‌­رادار