تصفیه هوا با دیواره خزه‌ای

تصفیه هوا با دیوار خزه ای

تاکنون راه‌های متفاوتی برای تصفیه هوا در شهرهای بزرگ پیشنهاد شده است. در این میان، یک استارتاپ مستقر در برلین، محصولی جدید را طراحی کرده که می‌تواند کارکردی برابر با ۲۷۵ درخت را در تصفیه هوای آلوده داشته باشد. این محصول که سیتی تری (City Tree) یا همان «درخت شهر» نام دارد، در واقع بستری پوشیده شده از خزه است!

سیتی تری در واقع یک مخزن با ارتفاع ۴ متر، عرض ۳ متر و نیر عمق حدود ۲ متری است که در دو مدل دارای نیمکت و بدون نیمکت عرضه می‌شود. کافی است سیتی تری را در خیابان‌های شلوغ شهر قرار داد تا بتواند انواع آلاینده‌ها از جمله دی اکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، ازن و حتی گردوخاک را از هوا بزداید. بنا بر اعلام کارشناسان شرکت گرین سیتی سولوشنز (Green City Solutions) هر سیتی تری می‌تواند در روز حدود ۲۵۰ گرم آلاینده را از هوا جذب کند و فقط میزان دی اکسید کربن جذب شده توسط آن در یک سال برابر با ۲۴۰ تن خواهد بود. این میزان تقریبا با عملکرد ۲۷۵ درخت در شهر برابر است.

تصفیه هوا در شهر با سیتی تری

این محیط خزه‌ای به علت برخورداری از سطح مقطع بسیار گسترده، عملکرد بالاتری نسبت به گیاهان معمولی دارد.

یکی از ویژگی‌های جذاب این نوآوری، عدم نیاز آنچنانی به مراقبت است. سنسورهای موجود در سیتی تری می‌توانند میزان رطوبت، دما و نیز کیفیت آب آن را مورد ارزیابی قرار دهند. چندین صفحه خورشیدی، انرژی مورد نیاز برای عملکرد بخش‌های الکتریکی آن را فراهم می‌کند. همچنین سامانه جمع آوری آب باران نیز، آب مورد نیاز این مجموعه را جمع‌آوری و توزیع می‌کند. علاوه بر اینها، حسگرهای آلودگی نیز که درون دستگاه قرار دارند، به صورت مرتب کیفیت هوای محیط را ارزیابی کرده و نیزان اثربخشی دستگاه را اعلام می‌کنند.

تصفیه هوا در شهر با سیتی تری

قیمت سیتی تری حدود ۲۵۰ هزار دلار است و شرکت نوآور سازنده آن قصد دارند علاوه بر نصب آن در شهرهای شلوغ و پرتردد کشورهای پیشرفته، زمینه استفاده از آن در برخی کشورهای در حال توسعه نظیر هند یا چین را نیز فراهم سازد.

با این وجود هنوز مشخص نیست آیا شهرهای مختلف دنیا برای رفع مشکل آلودگی هوای خود از این دستگاه استفاده خواهند کرد یا خیر. شاید برای این کار، نیاز به آزمایش‌های مستقل برای تائید میزان کارایی این دستگاه باشد.

منبع: سی ان ان