دوچرخه دودخوار برای تصفیه هوا

تصفیه هوا با دوچرخه دودخوار

چین یکی از اصلی‌­ترین تولیدکنندگان و نیز مصرف­‌کنندگان دستگاه تصفیه هوا در دنیا به شمار می‌رود. کیفیت هوای این کشور به دلیل وجود انبوهی از خودروها و نیز کارخانجات مختلف بسیار پایین است. در این میان، یک طراح هلندی، دوچرخه‌ای دودخوار را برای شهروندان چینی طراحی کرده که می‌تواند هوای آلوده محیط را جذب کند.

این طراح که دان روسگارد (Daan Roosegarde) نام دارد، پیش از این نیز یک برج دودخوار برای پکن طراحی کرده بود که می‌توانست نقش یک دستگاه تصفیه هوا بزرگ را ایفا کرده و پس از جذب هوای آلوده به درون، هوایی پاک را به بیرون بدهد. اساس عملکرد دوچرخه دودخوار نیز به همان صورت است، با این تفاوت که انرژی لازم برای تولید میدان الکتریکی برای جذب ذرات از طریق پدال زدن به دست می‌آید.

دان روسگارد طراح دوچره دودخوار
دان روسگارد طراح دوچره دودخوار

 

این دوچرخه نه تنها می‌تواند هوای آلوده را پاک کند، بلکه جایگزینی خوب برای وسایل نقلیه معمول برای حمل‌و‌نقل نیز به شمار می‌رود. در واقع کاربران آن با یک تیر به چند نشان می‌زنند و ضمن انجام فعالیت جسمی و عدم استفاده از وسایل نقلیه با سوخت فسیلی، مقداری از هوا را نیز پاک می‌کند.

شهر پکن در چند دهه گذشته به خاطر استفاده بالای شهروندان آن از دوچرخه در جهان معروف بوده است. همین امر انگیزه‌ای برای دان روسگارد شد تا طرحی نوآورانه بر اساس این مولفه فرهنگی برای حل یکی از اصلی‌ترین مشکلات این کلانشهر ارائه دهد.

منبع